Föreläsningen – Vad gör dina barn på nätet?

Föräldrar – Föreläsning
Vi erbjuder en föreläsning i samband med vårt Höstlan för 9:e klassare. Föreläsningen är öppen för alla föräldrar oavsett vilken ålder det är på barnen/ungdomarna. (Obs! Du måste anmäla att du/ni vill komma, se längre ned.)

Datum: Söndag 27 oktober
Tid: Kl. 13.15 – 15.00
Plats: Glada Hudikskolan

Vad gör dina barn på nätet?
Vet du vad ditt barn gör på nätet? Är det farligt att spela dataspel? Hur fungerar sociala medier? Vi tittar på forskning och ger exempel på hur du kan bli mer delaktig i ditt barns liv på internet. Du får också en länksamling och förslag på litteratur!

Föreläsare:
Marianne Wieslander, föräldrakursledare, lärare och medarbetare på Mentor Sverige.

Anmäl dig senast torsdag 24 oktober, fri entré

Max antal deltagare: 100 st, först till kvarn principen

Anmälan:
forelasning@gladahudikgymnasiet.se