Alumni Spotlight – 20 år av framtidsresor
I år firar Hudikgymnasiet 20 år och det vill vi uppmärksamma genom att lyfta några av våra tidigare elever. I serien ”Alumni Spotlight” möter vi alumner som berättar om sin tid på skolan och vad de gör idag.
Den här gången möter vi Emily Rosendahl, som tog studenten från Grafisk design och layout 2010.
Idag arbetar hon som General Manager på en semesteranläggning i Danmark, där hon leder verksamheten med ansvar för både medarbetare, ekonomi och gästupplevelse.
Under sin tid på Hudikgymnasiet väcktes hennes intresse för ledarskap och personlig utveckling – något som har varit avgörande för hennes väg vidare och som fortfarande präglar henne i hennes roll idag.
Om Emily idag
Jag heter Emily Rosendahl och tog studenten från Hudikgymnasiet 2010 där jag gick Grafisk
design och layout. Jag är 34 år och bor i Outrup, en liten by i Västra Jylland. Här bor jag med min man Søren och våra
två barn, Xena och Ronja. Vi flyttade till Sørens hemstad 2016, för att barnen skulle kunna få relationer till familjen.
Idag arbetar jag som General Manager på Landal Seawest, en semesterpark med 253 sommarhus. På parken finns restaurang, badland, butik och andra aktiviteter, samt teknisk avdelning och in house-rengöring.
Årligen har parken cirka 250 000 gäster och jag har det övergripande ansvaret för ekonomi, gästupplevelse, medarbetare och utveckling. Jag leder ett team med fem avdelningsledare som refererar till mig.
”"Jag tror inte jag hade varit där jag är idag som General Manager för en verksamhet med 250 000 gäster årligen utan den grund jag fick på Hudikgymnasiet."
Namn: Emily Rosendahl
Program på Hudikgymnasiet: Grafisk design
Studentår: 2010
Vad gör du nu? Idag arbetar jag som General Manager på Landal Seawest
Därför valde jag Hudikgymnasiet
Ledarskapsutbildningen – jag var inte alls motiverad till att gå på gymnasiet, men vid ett tillfälle hörde jag om Hudikgymnasiet och blev övertygad när jag hörde om ledarskapsutbildningen.
Det jag minns starkast från tiden på skolan
Jag minns lärarnas engagemang och hur mycket värderingarna man arbetade utifrån betydde. Det var verkligen något jag lärde av och utvecklade mig enormt under den perioden. Jag minns också att jag fick möjligheten, men att det krävde att jag tog ansvar för mig själv – och den lärdomen ligger djupt hos mig även idag.
Jag minns också en enormt stark gemenskap med mina klasskompisar. Vi var igenom eld tillsammans och kom verkligen starka ut på den andra sidan.
Tre ord om Hudikgymnasiet
Motivation, utveckling och engagemang!
Det tog jag med mig vidare
Att jag själv bär ansvaret för mina val, stora som små. Att man ska vara sig själv, ha kul och ”lära att
känna igen en räkmacka”
På vilket sätt tycker du att gymnasiet förberedde dig för nästa steg?
På alla sätt – jag utvecklades enormt och fick en helt ny självkänsla. Jag lärde hur ett företag fungerar, vilka krav som ställs på en, men också vilka krav jag kan ställa. Jag tror inte jag hade varit där jag är idag som General Manager för en verksamhet med 250 000 gäster årligen utan den grund jag fick på gymnasiet.
Jag lärde mig att jag ville arbeta med ledarskap och har i stort sett gjort det sedan dess, med utbildningar och kurser för att hålla mig skarp.
Vad skulle du vilja säga till någon som funderar på att söka till Hudikgymnasiet?
Gör det!! Det är den bästa personliga resa du kan investera i, även om det ibland kan vara hårt. Ditt framtida jag kommer tacka dig.




